موسسه خیریه نشاط قاین

رزومه ی موسسه

موسسه خیریه نشاط قاین دارنده مجوز فعالیت از اداره کل بهزیستی استان خراسان جنوبی با توکل به خدا و استعانت از الطاف الهی و با تلاش و همیاری جمعی از نیکوکاران فعالیت خود را با هدف حمایت از خانواده های نیازمند دارای فرزند معلول بویژه معلولین ذهنی بی سرپرست از سال ۱۳۸۱آغاز و در سال ۱۳۸۲ فعالیت رسمی خود را با دریافت مجوزهای قانونی و ثبت شرکت ها آغاز کرد

این موسسه به صورت هیئت امنائی که توسط جمعی از معتمدین و خیرین و انسانهایی که با پیروی از پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) و مقتدایمان حضرت علی (ع) در سراسر حیات خویش یاری رساندن به ضعفا و استمداد از ایتام و بی سرپرستان را اصلی ترین وجه همت خویش قرار داده و کمک رسانی به نیازمندان را عالی ترین وسیله جلب رضایت الهی دانسته اند ، مدیریت می گردد.

موسسه نهادی خیریه ای و غیر دولتی است که بخش حداکثری هزینه های آن توسط افراد نیکوکار و حامیان ایتام معلول ذهنی تامین می شود.

دیار ما از دیر باز خاستگاه عارفان و سخاوتمندان بسیاری بوده که حاتم وار کرامت نعمت خدادادی خویش را با بی خانمان خالی سفره تقسیم کرده و هستی خود را صرف خدمت به مستمندان و ضعفا نموده اند

اهداف موسسه به شرح موارد ذیل انجام می پذیرد :

۱- آموزش و توانبخشی معلولین ذهنی که از نظر ذهنی نیاز به خدمات آموزشی ، توانبخشی ، رفاهی و نگهداری به صورت روزانه یا شبانه روزی دارند.

۲- همیاری و مشارکت مادی و معنوی مردم در جهت حمایت از افراد معلول.

۳- تلاش در جهت افزایش کمی و کیفی خدمات با رعایت موازین کامل بهداشتی و ایمنی کار و استانداردهای سازمان بهزیستی کشور.

۴- توسعه و تجهیز امکانات لازم خدمات نگهداری و توانبخشی برابر با استانداردهای مورد تائید سازمان بهزیستی کشور با بهره گیری از نظارت کارشناسان متخصص با رعایت اهداف و سیاست های سازمان بهزیستی کشور.

۵- ایجاد امکانات لازم در جهت مشاوره و راهنمائی خانواده های معلولین تحت پوشش.

۶- فعالیت در اجرای کلیه طرح ها و برنامه ها در زمینه پیشگیری از معلولیت ها و آسیب های اجتماعی (اعتیاد معلولیت ها آسیب های اجتماعی مشاوره تحقیق و توسعه و …)

۷- ایجاد کارگاه توانبخشی حرفه ای روزانه برای معلولین با رعایت موازین کامل ایمنی کار  و استاندارد های سازمان بهزیستی کشور .

روشهای اجرایی اهداف : با تاسیس مراکز به صورت تخصصی و قانونی به سرانجام می رسد

۱-  تاسیس مرکز مراقبتی و توانبخشی شبانه روزی معلولین ذهنی بالای ۱۴ سال در حوزه توانبخشی .

۲- تاسیس و راه اندازی مرکز غربالگری شنوائی نوزادی به صورت پایگاه دائمی غربالگری در حوزه پیشگیری .

۳- تاسیس و راه اندازی مرکز غربالگری بینائی کودکان ۳ت ۶ سال به صورت سیّار و پایگاه دائمی در حوزه پیشگیری.

۴- اجرای طرح پیشگیری (اجتماع محور- محب ) در حوزه پیشگیری . 

۵- تشکیل دفتر جذب مشارکتهای مردمی موسسه در سطح شهر قاین در حوزه اجتماعی .

۶- ایجاد کارگاه توانبخشی حرفه ای روزانه برای معلولین .

۷-راه اندازی  مرکز اقامتی میان مدت (کمپ ترک اعتیاد) در حوزه پیشگیری

 

موسسه برای هریک از اهداف و فعالیتهای تخصصی خود مجوز های لازم فعالیت از اداره کل بهزیستی استان خراسان جنوبی و مراجع ذیصلاح قانونی را دارا  می باشد

معرفی مراکز تحت پوشش موسسه خیریه نشاط قاین :

  • مرکز جامع خدمات توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی معلولین ذهنی بالای ۱۵ سال در حوزه فعالیت توانبخشی موسسه وابسته به موسسه خیریه نشاط می باشد که از سال ۱۳۸۲ با همّت هیات امنایی موسسه با ظرفیت اسمی ۶۰نفر با هدف تاسیس آموزش و توانبخشی معلولین ذهنی که از نظر ذهنی نیاز به خدمات آموزشی توانبخشی و رفاهی به صورت روزانه یا شبانه روزی دارند تاسیس گردید که در حال حاضر با پیگیری های بعمل آمده و احداث ساختمان مستقل و ایجاد امکانات و تجهیزات لازم خدمات توانبخشی و مراقبتی با ظرفیت اسمی ۸۰ نفر به عنوان مرکز درجه یک به ارائه خدمات شبانه روزی مراقبتی ، آموزشی – توانبخشی ، پزشکی و درمانی برابر با دستورالعملهای تخصصی سازمان بهزیستی کشوربه معلولان ذهنی ارائه می نماید.

هدف از تاسیس مراکز توانبخشی و نگهداری معلولان ذهنی توسط بخش غیر دولتی گسترش و ارتقاء سطح کیفی ارائه خدمات و کاهش تصدی گری دولت می باشد.

  • مرکز آموزشی روزانه حرفه آموزی معلولین ذهنی در راستای فعالیت های حوزه توانبخشی وابسته به موسسه خیریه نشاط قاین تحت نظارت اداره بهزیستی شهرستان قاینات با ظرفیت اسمی ۵۰ نفر با درجه فعالیت ۲/دو از ابتدای سال ۱۳۹۳ با کسب مجوز از اداره کل بهزیستی استان خراسان جنوبی راه اندازی و افتتاح گردید و در حال حاضر به بیش از ۵۰ نفر معلولان ذهنی خدمات آموزشی و توانبخشی از جمله فیزیو تراپی – گفتار درمانی و آموزش حرفه ، آموزش حرفه آموزی به صورت مستمر ارائه می دهد . این مرکز محصولات تولیدی خود را از طریق ایجاد کارگاه و شرکت در نمایشگاههای محصولات معلولین به بازار عرضه می نماید کلیه درآمدهای حاصل از فروش نمایشگاهها متعلق به موسسه بوده و در راستای اهداف خیر خواهانه هزینه می گردد و به هنر آموزان دستمزدی در قبال انجام کار پرداخت نمی گردد

حوزه فعالیت مرکز :

  • ایجاد کارگاه شبه قالی / تولین انواع تابلو فرش و زیراندار
  • ایجاد کارگاه کار به پارچه و بافته های سنتی / حوله بافی – حوله دستی = حمام و …
  • ایجاد کارگاه معرق کاری کار با چوب تولید تابلوهای تزئینی با موضوعات مذهبی و فرهنگی .

آموزش در کلیه بخش ها و کارگاهها با حضور مربیان مجرب که دارای مدرک عالی و مربیگری از سازمان فنی و حرفه ای و سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی می باشند انجام می گیرد.

  • پایگاه سنجش بینائی کودکان ۳ تا ۶ سال از سال ۱۳۸۷ با هدف غربالگری سنجش بینائی کودکان ۳-۶ سال و پیشگیری از تنبلی چشم کودکان دلبند شما والدین گرامی به صورت تخصصی به دو شیوه کار با دستگاه و E چارت تحت سرپرستی کادر مجرب همه ساله در مناطق دور افتاده و صعب العبور و مهد های کودک سطح شهر قاین به انجام می رساند و خدمات تخصصی ارائه می نماید.
  • مرکز اقامتی بهبودی میان مدت آرام قاین وابسته به موسسه خیریه نشاط تحت نظارت اداره کل بهزیستی استان خراسان جنوبی از سال ۱۳۹۴ و با هدف پذیرش و درمان اعتیاد سرپائی و اقامتی میان مدت ویژه آقایان تاسیس و شروع به فعالیت نمود و در حال حاضر با ظرفیت اسمی ۳۰ نفر به ارائه خدمات شبانه روزی به بیماران معتاد نیازمند و آسیب پذیر جامعه با حمایت اداره بهزیستی شهرستان قاین و ستاد مبارزه با مواد مخدر – کمیته امداد – فرمانداری و سایر نهاد های حمایتی می پردازد.

معرفی واحد مشارکت های مردمی موسسه :

یکی از اهداف اساسی موسسه همیاری و مشارکت مادی و معنوی مردم در جهت حمایت از افراد معلول و نیازمندان و ایتام و ایجاد بستری مناسب جهت توسعه و تجهیز امکانات لازم خدمات نگهداری و توانبخشی برابر با استاندارد های مور تایید سازمان بهزیستی کشور می باشد حوزه اجتماعی موسسه در قالب هدف اصلی جلب حداکثری مشارکتهای مردمی اعم از نقدی و غیر نقدی و خدماتی با کسب مجوز از اکثر مراجع عظام تقلید به در یافت وجوهات شرعیه عزیزان نیک اندیش و مجوز سازمان بهزیستی کشور (ذکات فطره کفاره صدقات اطعام نذورات و قف اموال وصیت گوسفند عقیقه قربانی و با توجه به به وجود سادات معظم تحت پوشش موسسه خمس )جهت مصارف ایتام معلول ذهنی و نیازمندا ن تحت حمایت می باشد۰

مسئولین این موسسه خیریه خادم معلولین ذهنی بی سرپرست نذورات و هدایای شما را طبق نیت خاص خود شما جهت رفع نیازهای ضروری معلولین ذهنی بی سرپرست و ایتام و سادات انجام می دهند ۰ موسسه علاوه بر سرپرستی معلولین ذهنی ایتام و نیازمندان فعالیتهای دیگری از قبیل کمک به خانواده های نیازمند کمک به درمان بیماران بی بضاعت          و… را نیز انجام می دهد

هدف اصلی از جذب حمایتهای مادی و. معنوی خیرین و نیکو کاران در جهت ساماندهی کمکها و هدایا در جهت تامین امکانات و خدمات حوزه های فعالیت موسسه و رساندن مساعدتها و کمک ها بر اساس برنامه ریزی مشخص به دست نیازمندان واقعی در سرزمین محروم با معلولین و کودکان یتیم و نیازمند که قلبشان لطافت گل را دارد می باشد.

روشهای اجرایی دریافت هدایای مردمی به موسسه :

۱- واریز وجوهات به طور مستقیم به حساب های بانکی موسسه یا در صورت تماس با تلفن های اختصاصی موسسه و دادن نشانی نماینده موسسه با کارت شناسایی جهت در یافت نذورات خدمت خواهند رسید ۰

۲-در طول سال و سایر مناسبتها در صورت تماس به مساعدت و حمایت از ایتام معلول ذهنی و بی سرپرستان و نیازمندان با دادن نشانی نذورات شما توسط نماینده موسسه تحویل و رسید تقدیم خواهد گردید ۰

۳-اعلام آمادگی جهت عضویت در طرح زکات سلامتی خود و خانواده و مشارکت ماهیانه در این طرح

۴-دریافت صندوق صدقات ویژه منازل خودرو اماکن عمومی با دریافت شماره اشتراک و عضویت

۵- مراجعه به پایگاههای ثابت و در یافت نذورات مردمی در روزهای  عید سعید قربان عید سعید فطر و عید سعید غدیر خم و سایر جشن ها و مناسبتها ایام تاسوعا و عاشورای حسینی و محرم وصفر در سطح شهر و مکان اصلی فعالیت موسسه واقع در ابتدای روستای مهمویی

۶-مراجعه به سایت اینترنتی neshat-charity.ir کسب اطلاعات و دریافت پاسخ سوالات احتمالی

شماره حساب های موسسه خیریه نشاط قاین :

شماره حساب بانک ملی  : ۰۱۰۶۲۳۱۲۷۸۰۰۶

شماره حساب توسعه تعاون :۴۰۰۱/۱۱۱/۱۶۳۷۵۷۵/۱

شماره حساب ملت : ۱۹۳۰۴۸۴/۴۲

کارت مجازی تعاون : ۵۰۲۹۰۸۱۰۰۹۴۰۴۰۶۸

کارت مجازی کشاورزی : ۶۰۳۷۷۰۷۰۰۰۱۱۶۰۶۵

کارت مجازی قوامین : ۶۳۹۵۹۹۷۰۰۰۰۰۳۸۸۱۷

کارت مجازی اقتصاد نوین : ۶۲۷۴۱۲۱۹۴۰۰۴۶۹۷۰

سخن آخر

هدف ما فقط معرفی موسسه خیریه است حال ادامه راه را به خودتان واگذار میکنیم

فقط لحظه ای بیندیشیم که شاید یکی از این عزیزان فرزندی باشد از خانواده گرم ما که این خانواده گرم در تلاطم روزگار و حوادث ناخواسته به سردی گرائیده است .

دست تقدیر مهر معلول ذهنی به پیشانیشان نهاده و عمری نگاه معصومانه شان چشم انتظار مهر بی دریغ که نثارشان شود نه نگاهی که بوی ترحم دهد و تنها ناتوانی ایشان را ببیند و تنها باید نگاهها را تغییر دهد و به قول سهراب چشم ها را باید شست جوری دیگری باید دید.

معلول ذهنی بی سرپرست و نیازمندان فرزندان مظلوم همین آب و خاکند ، زندگی راحتی خواهند داشت اگر شما هم دیداری از این مرکز داشته باشید و ما را در جهت ارائه خدمات بهتر و بیشتر یاری فرمائید

و اینکه

اولین لبخند را از سخاوت خوبانی داریم که ما را در خدمت به این پرندگان معصوم پر شکسته و بهشتیان روی زمین هزینه کرده اند و یاری گر ما بوده اند.

و به راستی هیچ لذتی فراتر از نشاندن لبخند و هیچ کرامتی در نزد پروردگار مهربان بالاتر از کمک به نیازمندان و همنوعان نیازمند نیست.

از کلیه عزیزانی که تا کنون به هر نحو ما را یاری رسانده اند و یاری می رسانند خصوصاً خیرین افتخاری طرح ذکات سلامتی کمال تشکر و قدر دانی را داریم.

ما برآنیم که :

ما بر آنیم که تا در کویر لباس احرام پوشیده و مرحم دل های شکسته ای باشیم که امید وارانه به سویمان می آیند

امروز به یاری خداوند منان برای معلولین ذهنی بی سرپرست خانه ای بنا کرده ایم تا در تلاطم روزگار مامنی آرام و مطمئن برایشان فراهم آوریم .

باشد که به یاری شما بزرگواران به اهداف خداپسندانه و خیرخواهانه موسسه دست یابیم . با لطف خدا و یاری مسئولین و شما نیک اندیش بستری مناسب جهت اشتغال جوانان جویای کار و سرپرستی از فرزندان این مرزو بوم را فراهم آوریم انشالله

امید است با یاری سبز شما نیکوکاران در جهت ارائه خدمات به معلولین و نیازمندان و جامعه هدف بهزیستی بیش از پیش گام بر داریم

معرفی از ما                 ادامه راه با خودتان